Praveké umenie

Praveké umenie je najdlhšia, najmenej známa, počiatočná epocha vo vývoji umenia v období zhruba 40 000 - 2000 rokov pred Kristom.  

Periodizácia praveku:                    

 

1. Doba kamenná  -Staršia doba kamenná  (Paleolit) 

  • Starší paleolit (cca. 540-480 tisíc rokov pred n.l.)- Homo Habilis,Homo Erectus.V tomto období vzniká prvé umenie. Je naturalistické a zoomorfné,abstraktné a figurálne. Používajú nedokonalé pästné kliny.  
  • Stredný paleolit (300-40 tisíc rokov pred n.l.)- Homo Sapiens, Neandertalis. Pästné kliny mali už pravidelný mandlový tvar. Tieto pracovné nástroje predstavujú najstaršie príklady výtvarnej kultúry.
  • Mladší paleolit (40-10 tisíc pred n.l.)- Homo Sapiens Sapiens. Stretávame sa po prvý krát s prejavmi výtvarného umenia (maliarstvo a sochárstvo). Človek už vedel abstrakte myslieť, jeho ruky vykonávali zložité pohyby, čo sa prejavilo aj pri výrobe vyspelých nástrojov z kameňa a kostí (oštepy). Už v prvotnopospolnej spoločnosti existovala deľba práce- muž poľoval a žena bola rozmnožovateľkou rodu (matriarchát). Bol rozšírený animizmus(oduševňovanie prírody), totemizmus a fetišizmus.

                               -Stredná doba kamenná (Mezolit) 

Príprava na hospodársky a spoločenský prevrat v neolite. Ćlovek opustil jaksyne a jeho umenie sa zbavilo lobveckej mágie, umenie preniesol pod holé nebo.Jeho kresba dospela k schématizmu.Nástenné maľby sú napríklad v Alpách, Škandinávii, Španielsku. V strednej Európe je to jaskyňa Domica na Slovensku (geometrické obrazce nakreslené uhľom).

                               -Mladšia doba kamenná (Neolit)

Človek choval dobytok pre mäso a mlieko. Potreba uskladňovať potraviny viedla k výrobe keramiky. Zdokonalenie v obliekaní- tkanie látok. Stavba dedinských drevených domov. Matriarchát bol nahradený patriarchátom. Vznikli prvé kmene. Prežíva totemizmus a rozvíja sa aj fetišizmus, manizmus (kult predkov).

2. Doba bronzová 

Bronz je zliatina medi a cínu, je veľmi ľahko taviteľná a dá sa leštiť. Bola však krehkejša. Rozšírenie bronzu prinieslo rozvoj nových remesiel (baníctvo,zlatníctvo,klenotníctvo). To viedlo k rozvoju výrobných síl, nástroje uľahčili výrobu a výroba sa oddelila od poľnohospodárstva a pastierstva, čo viedlo k druhej spoločenskej deľbe práce, rozvoju obchodu a majetkových rozdielov. Slovensko bolo v tomto období križovatkou obchodných ciest a veľkým producentom medi (Slovenské Rudohorie). Bolo tu viacero kultúr- Otomanská ( dôsledok vplyvu mykénskej civilizácie- masívne hradby v Spišskom Štvrtku) a v Gánovciach sa našla železná rukoväť dýky (prvý nález železa v strednej Európe).

3. Doba železná:      Staršia doba železná- Halštacká

                                 Mladšia- Laténska-Kelti

Henri Breuil zatriedil výtvarnú tvorbu do dvoch veľkých cyklov s určitými vývojovými osobitnosťami. Dve umelecké školy:

 

Périgordská škola (30000 - 13500 pred Kr.)  

Charakteristické sú primitívne postupy zobrazovania. Farebné bodky, neskôr čiary zo splývajúcich bodiek. Striekaná maľba= odtlačky rúk lemované farbou sa našli v Gargase.Jaskynné maľby v Lascaux Vrcholom tejto školy sú výtvory z jaskyne Lascaux, z obdobia 13 500 pred Kr., ktoré využívajú krútenú perspektívu, pri ktorej je zviera zobrazované z profilu, ale jeho parohy spredu. Objekty sú modelované, ale dômyslene tieňované. Známa je ,,Sieň býkov". Vrcholnými sú však aj prejavy v jaskyniach Niaux či Font-de-Gaume.

 

Magdalénska škola (15. - 10. tisícročie pred Kr.)

Magdalénska škola je obdobím rozmachu monumentálnych jaskynných malieb. Prejavuje sa nová elegancia a presnosť línie, plochy tiel sa začínajú pokrývať čiernou farbou, zjavná je však aj anatomická presnosť a odpozorovaný detail.